wtorek, 27 września 2016

Rola koloru w kuchni


Kuchnia to zdecydowanie królestwo kobiet, a kobiety zazwyczaj wiedzą, czego oczekują. Chyba, że kuchnia jest nietypowo mała, z niedużym oknem i dużą ilością szafek. Problem stanowią także aneksy kuchenne, które koncepcyjnie powinny pasować do salonu. Paradoksalnie nie jest łatwo dobrać kolor także do dużej kuchni, aby była ona miejscem przyjaznym i sprzyjającym rodzinnym posiłkom. Czym się więc kierować?

W przypadku aranżacji kuchni, bardzo często sprawdza się zasada, która na pierwszy rzut oka może wydawać się mało logiczna. Na pierwszym miejscu wybieramy kolor i układ kuchennej zabudowy a dopiero potem dobieramy kolor ścian. Dlaczego? Załóżmy, że aranżujemy przeciętną, statystyczną kuchnię, która jak się okazuje, ma średnio 10 metrów kwadratowych powierzchni. To naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę funkcjonalność pomieszczenia. Musi znajdować się tutaj przecież miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków a także przestrzeń do przechowywania. Dlatego też, w kuchniach niemal zawsze decydujemy się na zabudowę, która zajmuje zdecydowanie większość część ścian. Na przestrzeni pomiędzy szafkami zazwyczaj wybieramy kafle ceramiczne. Wolnej ściany pozostaje niewiele.

W związku z tym warto zastanowić się nad barwą. W przypadku małych kuchni, idealne będą jasne kolory, które optycznie powiększą pomieszczenie i wpuszczą do niego nieco więcej światła. W kuchni dobrze sprawdzi się farba ceramiczna, która jest niezwykle odporna na zabrudzenia a także olejna (ale tylko i wyłącznie matowa) tworząca warstwę ochronną ściany. Kuchnie o nieco większym metrażu można ozdobić ciemniejszym kolorem, zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniem pełnym światła. Dobór koloru farby na ścianę powinien też być podyktowany kolorem zabudowy. Gdy szafki są jasne, z powodzeniem można zaplanować ściany w kolorze ciemnym, ale równie dobrze będą wyglądały ściany jasne. W przypadku ciemnych szafek, ściany w takim kolorze przytłoczą i optycznie zmniejszą pomieszczenie. Taki zabieg może zniszczyć nawet dużą i przestronną kuchnię.

W kuchni spędzamy mnóstwo czasu, warto więc by było to miejsce wyważone i neutralne, które nie będzie przytłaczać ani irytować. W małych kuchniach z zasady ostrożnie podchodzi się także do dodatków ograniczając ich liczbę do absolutnego minimum rzeczy najbardziej potrzebnych.

Kamień dekoracyjny do samodzielnego montażu



Kamień dekoracyjny jest bardzo pięknym i ciekawym materiałem, który ożywi każde wnętrze i nada mu interesującego wyglądu. Idealnie pasuje do gładkich ścian, elementów drewnianych, metalowych i szklanych. Doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Jest łatwy w czyszczeniu i … prosty w montażu.

Kamień dekoracyjny można kupić w każdym markecie budowlanym i zakładzie kamieniarskim. W zależności od miejsca przeznaczenia kamienia, mamy do wyboru kamień wewnętrzny i zewnętrzny. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami produktów jest znacząca. Kamienie przeznaczone na zewnątrz cechują się przede wszystkim wysoką odpornością na ujemne temperatury oraz wilgoć i promieniowanie słoneczne. Parametrów tych nie posiadają już kamienie do wnętrz, gdyż nie ma takiej potrzeby.


Zanim zaczniemy układać kamień dekoracyjny, musimy odpowiednio przygotować do tego ścianę. Ściana musi być równa i w miarę gładka, oraz co najważniejsze – bez farby. Wszelkie nierówności możemy usunąć nakładając gotową masę szpachlową. Czystą i wygładzoną ścianę malujemy środkiem gruntującym, który zwiększy przyczepność ściany. Grunt schnie około 24 godzin. Po tym czasie możemy kontynuować prace.


Do klejenia kamienia należy używać jedynie dedykowanego kleju, w przeciwnym razie kamień może odpaść. Technika montażu kamienia jest dowolna. Możemy przyklejać kamień nakładając klej bezpośrednio na każdą płytkę szpachelką, jak również aplikując klej zębatą pacą na ścianę a potem dociskając do niej płytki. Nie ma to najmniejszego znaczenia, jedynym wymogiem jest staranność i trzymanie się właściwego poziomu (nieoceniona w tym wypadku jest poziomica).


Po położeniu kamienia i wyschnięciu kleju (czas schnięcia jest określony na opakowaniu kleju przez producenta) warto użyć specjalnego środka impregnującego, dzięki któremu powierzchnia kamienia będzie odporna na zabrudzenia, a także o wiele łatwiej będziemy mogli wyczyścić kamień, jeżeli już zabrudzenie się pojawi.

poniedziałek, 26 września 2016

Brukowanie podjazdu samochodowego przed domem


Po wybudowaniu swojego domu warto jest zadbać o jego wyposażenie i doprowadzenie do ostatecznej formy. Po tym jednak nie można osiąść na laurach i najlepiej od razu zabrać się za przygotowanie podwórka. W tym miejscu możemy założyć wspaniały ogród, który będzie służył nam między innymi do spotkań z rodziną, jak również do odpoczynku. Zaprojektowanie i wybudowanie ogrodu nie jest rzeczą prostą i będzie wymagało dość sporych nakładów pracy. Na dodatek będziemy musieli wykazać się wiedzą za zakresu ogrodnictwa – przypadkowe rośliny nie będą miały szansy przyjąć się w naszym ogrodzie i po niedługim czasie mogą zwyczajnie zacząć obumierać. Dlatego też tak ważne jest, aby skorzystać z usług doświadczonych osób, które będą w stanie zapewnić nam najlepsze rozwiązania z możliwych. W ten sposób zyskamy przestrzeń, która idealnie będzie spełniała nasze oczekiwania względem niej.